Staff

View information about the staff at the New Zealand School of Music.

Director

Deputy Director

Classical Performance staff

Programme Director

Programme staff

Teaching Fellow

  • Shannon Pittaway – Head of Brass and Wind, bass trombone

Artist Teachers

  • Matthew Allison – trombone
  • Patrick Barry – Clarinet
  • Tamina Beveridge – Accompaniment (strings)
  • Simon Brew – Saxophone
  • Mark Carter – Trumpet
  • Maaike Christie-Beekman – Voice, professional development and stagecraft
  • Ellen Deverall – Clarinet
  • Bridget Douglas – Flute
  • Dr Kirstin Eade – Flute
  • Irina Elgort – Diction and language
  • Gabriela Glapska – Accompaniment (brass)
  • Emma Goodbehere – Baroque Cello
  • Bruce Greenfield – Vocal coach and accompaniment (voice)
  • Lisa Harper-Brown – Voice
  • Leni Hoischen – Bassoon
  • Jon Hunter – Vocal ensemble and stagecraft
  • Moira Hurst – Clarinet (orchestral studies)
  • Diedre Irons – Piano class
  • Samuel Jacobs – French Horn
  • Georgia Jamieson-Emms – Diction and language
  • Chris Jannides – Vocal ensemble and stagecraft
  • Andrew Jarvis – Tuba
  • Andrew Joyce – Cello (orchestral studies)
  • Julia Joyce – Viola (orchestral studies)
  • Richard Mapp – Piano
  • Vesa-Matti Leppänen – Violin (orchestral studies)
  • Douglas Mews – Early music specialist, keyboard
  • Carolyn Mills – Harp
  • Byron Newton – Euphonium
  • Robert Orr – Oboe
  • Joan Perarnau Garriga – Double Bass
  • Laurence Reese – Timpani
  • Kirsten Robertson – Accompaniment (wind)
  • Leonard Sakofsky – Percussion
  • Emma Sayers – Piano
  • Robert Tucker – Voice

Composition and Sonic Arts staff

Programme Director

Programme staff

Emeritus Professor

Composer in Residence

Teaching Fellows

  • Ewan Clark
  • David Long

Typesetter, Wai-te-ata Music Press

  • Alistair Gilkison

Jazz Performance staff

Programme Director

Programme staff

Artist Teachers

  • Callum Allardice – Guitar
  • Jenny Bersola – Voice
  • Bruce Brown – Voice
  • Daniel Hayles – Combo, Jazz Choir
  • Jon Hunter – Voice
  • Alex Nyman – Saxophones and Woodwind
  • Michael Taylor – Trumpet, Combos
  • Thomas Warrington – Bass, Combos

Music Studies staff

Programme Director

Programme staff

Music Therapy staff

Programme Director

Programme staff

Young Musicians Programme staff

Teaching staff

YMP Classical classes

  • Beth Chen
  • Linden Loader
  • Brenton Veitch
  • Doug Beilman
  • Rebecca Steel
  • Martin Riseley
  • Inbal Megiddo
  • Hamish Robb

YMP Jazz classes

  • Chris Beernink
  • Kaito Walley
  • Eilish Wilson
  • Rodger Fox

YMP Composition classes

  • Thomas Voyce

Professional staff