Honorary graduates and Hunter fellowships

A list of those awarded honorary degrees and Hunter fellowships.

Honorary graduates

Honorary doctorates in Literature (LitD or DLitt), Music (DMus), Law (LLD), Science (DSc) and Commerce (DCom) are awarded by the University Council in recognition of the recipient’s outstanding achievement or contribution—in relation to their particular field or discipline, or to the academic interests and programmes of the University.

Year Name Degree
1963 Walter Nash LLD
1964 John Moody Albert Ilott LLD
1965 Ernest Marsden DSc
1966 Keith Jacka Holyoake LLD
1966 Frederick John Llewellyn LLD
1966 Harold Gladstone Miller LitD
1967 Charles Alexander Fleming DSc
1967 Henry Greathead Rex Mason LLD
1968 John Cawte Beaglehole LitD
1968 Thurgood Marshall LLD
1968 James William LLD
1969 Guy Richardson Powles LLD
1969 Herbert Richard Churton Wild LLD
1970 Clarence Edward Beeby LitD
1970 Edmund Percival Hillary LLD
1971 Albert William Liley DSc
1971 Philip Patrick Lynch LLD
1971 Thomas Duncan Macgregor Stout LLD
1972 Rewi Alley LitD
1973 Arthur Tyndall LLD
1974 Vincent Aspey DMus
1975 Denis James Matthews Glover LitD
1975 John Ross Marshall LLD
1975 Gwendolen Lucy Somerset LLD
1976 Montague Harry Holcroft LitD
1976 Masiofo Fetauimalemau Mata’afa LLD
1976 Richard Spence Volkmann Simpson LLD
1977 Ian Drummond Campbell LLD
1977 Bruce Edward George Mason LitD
1978 Thaddeus Pearcy McCarthy LLD
1978 John Dempsey O’Shea LitD
1978 Arthur Owen Woodhouse LLD
1979 Austin Graham Bagnall LitD
1979 Eruera Riini Manuera LitD
1979 Whakaari Te Rangitakuku Mete-Kingi LLD
1979 Joseph Holmes Miller DSc
1979 Henare Kohere Ngata LLD
1980 Walter James Scott LitD
1980 Kazimierz Antoni z Granowa Wodzicki DSc
1981 James Munro Bertram LitD
1983 John Douglas Anthony LLD
1983 Robert William Burchfield LitD
1983 Peter Bernard David de la Mare DSc
1983 Daniel Brumhall Cochrane Taylor LLD
1983 Gillian Constance Weir DMus
1984 Henry George Lang LLD
1984 Kevin Benjamin O’Brien LLD
1984 Ronald Ramsay Trotter LLD
1985 John Michael Ziman DSc
1986 Wiremu Parker LitD
1987 George Paterson Barton LLD
1987 Sonja Margaret Loveday Davies LLD
1987 Maurice Gough Gee LitD
1987 Peter Whittle DSc
1988 Peter Malcolm McCaw LLD
1988 Ian Ambury Miller Prior DSc
1989 Robin Brunskill Cooke LLD
1989 Patricia Grace LitD
1989 Paul Alfred Reeves LLD
1989 Ivor Lloyd Morgan Richardson LLD
1990 Raymond Boyce LitD
1990 Edward Taihakurei Junior Durie LLD
1990 John Sedgley Hickman DSc
1990 Erihapeti Rehu Murchie LLD
1990 William Hosking Oliver LitD
1990 Ieremia Tabai LLD
1991 Doreen Blumhardt LitD
1991 John Douglas Fraser LLD
1991 Trevor Hatherton DSc
1991 John Mansfield Thomson DMus
1992 Colin Campbell Aikman LLD
1992 John Joseph McGrath LLD
1992 Janet Elaine Paul LitD
1993 Geraldine McDonald LitD
1993 Frances Ann Porter LitD
1993 Margaret June Sparrow DSc
1993 Miraka Petricevich Szászy LLD
1994 Poul Gnatt LitD
1995 Douglas Gray LitD
1995 Václav Havel LitD
1995 William Henry Robinson DSc
1996 Neil William Ashcroft DSc
1996 Roger Leighton Hall LitD
1996 Rose Marie Lambert Rangimarie Turuki Pere LitD
1997 Michael Hardie Boys LLD
1997 Michael King LitD
1997 Donald Francis McKenzie LitD
1997 Elizabeth Welch Orr LitD
1998 Thomas Eichelbaum LLD
1998 Leslie Charles Holborow LLD
1998 Miria Simpson LitD
1999 William Ian Axford DSc
1999 Alistair Te Ariki Campbell LitD
1999 Jane Elizabeth Campion LitD
1999 Roderick Sheldon Deane LLD
1999 Kenneth George Douglas LLD
1999 Alan Graham MacDiarmid DSc
1999 Aung San Suu Kyi LLD
1999 Te Arikinui Te Atairangikaahu LLD
2000 Ian Charles Athfield LitD
2001 Denis Frederick Adam LitD
2001 Alexander Malahoff DSc
2002 Gordon Harold Brown LitD
2002 Lyell Richard Cresswell DMus
2002 Michael Joseph Kelly DSc
2002 George Robert Laking LLD
2002 Geoffrey Winston Russell Palmer LLD
2002 Ihakara Porutu Puketapu LLD
2002 David John Stevenson DSc
2003 Jacqueline Cecilia Baxter LitD
2003 Glenn Schaeffer LitD
2003 Gillian Karawe Whitehead DMus
2003 Leslie Young DCom
2003 Alison Burns Quentin-Baxter LLD
2003 Timoti Samuel Karetu LitD
2004 David Francis Caygill DCom
2004 Te Kapunga Matemoana Dewes LitD
2004 Ian Alistair Gordon LitD
2004 Frank Wakefield Holmes DCom
2004 Witi Ihimaera LitD
2004 Albert Francis Arthur Lofley Jones DSc
2004 Kenneth James Keith LLD
2004 Roy Allan McKenzie DCom
2004 Richard Leslie Taylor LitD
2004 Frances Helen Wilde LitD
2005 Judith Christine Hanratty LLD
2005 Shayle Robert Searle DSc
2005 Frances Rosemary Walsh LitD
2005 Albert Wendt LitD
2005 Frank Henry Corner LLD
2005 Geoffrey Charles Robinson LitD
2006 Peter Wardell Hogg LLD
2006 Michael Derek Jackson LitD
2006 Tipene Gerard O’Regan DCom
2006 Lee Seng Tee LitD
2006 Kiri Te Kanawa DMus
2006 Jeremy Paul Axford Commons DLitt
2006 Gordon Desmond Moller DLitt
2006 Iritana Te Rangi Tawhiwhirangi DLitt
2007 Fleur Adcock DLitt
2007 John Daniel Barnett DCom
2007 John Morrison Clarke DLitt
2007 Wade Francis Bruce Thompson DCom
2007 Christopher John Rutherford Robertson DSc
2008 Colin Charles James DLitt
2008 David John Mullan LLD
2008 Richard Anthony Nunns DMus
2008 Bernard Julius Spolsky DLitt
2009 Richard Carey DCom
2009 Graham Malaghan DSci
2009 Alan Ward LLD
2010 Donal Akenson  
2010 Paul Callaghan DSci
2011 Robert Buckley DSci
2011 Michael Houstoun DMus
2012 Tuilaepa Sa’ilele Malielegaoi LLD
2013 Paul Baines
DCom
2013 Rob Cameron
DCom
2014 Eleanor Catton
DLitt
2014 Roger Clark
LLD
 

Hunter fellowships

The Hunter Fellowship was instituted in 2003. The University Council gives awards in recognition of an individual’s outstanding contribution to the advancement of Victoria University. The Hunter Fellowship replaced the previous Award for Distinguished Service.

Year Name
2003 Paul E.A. Baines
2003 Ian A. Borrin
2003 Robert L. Cameron
2003 Richard Christie
2003 Gerard J. Gordon
2003 Jocelyn Keith
2003 John L. McLean
2003 Denis G. Thom
2004 Mark H. Blumsky
2004 James H. Ogden
2004 John B. Shewan
2004 Andrew C. Thomson
2004 Beverley A. Wakem
2005 Marie Hampton
2006 Adrian Orr
2006 Adrian Orr
2006 Andrew J. Dinsdale
2007 Donald Beattie Scott
2008 Mark Tume
2009 David M. Carson-Parker
2010 Roger B.D. Drummond
2010 Leone D. Harkness
2010 Peter S. Hughes
2010 William N. Sheat
 

Award for distinguished service

Year Name
1993 Ian H. Boyd
1993 Ruth Upchurch
1994 Tim Beaglehole
1994 Margaret M. Hutchison
1995 Brian Shorland
1995 Chris Parkin
1995 Len R. Arnold
1998 Jack Ilott
1999 Halim bin Saad
1999 Stuart Francis Wilson Johnston
1999 Denis Frederick Adam
1999 Marie Bell
1999 Roy Allan McKenzie
1999 W.E. Dasent